FOTBOLL 2019-05-29 KL. 21:54

En mirakelvändning krävs

En mirakelvändning krävs

Står Lerkils IF inför ett omöjligt uppdrag? Oavsett så måste de lösa det enligt dem själva.

 

FOTBOLL: DIVISION 3 NVG

Lerkils IF – IK Virgo 1 – 1

 

När Lerkilsspelarna lämnade Skedalahed i säsongsavslutningen 2017 var de bara ett mål och en domarskandal från division 2 och högre än de någonsin legat på herrsidan. Lerkils IF var alltså en hårsmån från att dra på sig ledartröjan i kommunen. 606 dagar senare är läget ett helt annat när de vandrar av Ledets IP.

Mer än en halv startelva försvann från fjolåret där de aldrig var med i tätstriden på allvar och nu har de dalat djupare. Mycket djupare. Lerkils IF, under den nya tränarduon Janne Gelin och Mikael Andréasson, inledde med sju raka förluster.

 

– Hoppet.

Det är vad som talar för att Lerkils IF:s klarar ett kontrakt, säger Tony Bredöl, sportsligt ansvarig för herrarna i Lerkil.

Analysen är att det är tappet i spelarkvalitén i truppen varit för stort.

– Man måste ha bra råvaror för att göra något bra, säger Tony Bredöl.

Lagsammanhållningen ni hade 2017. Var den bättre?

– Ja, mycket bättre. Men det är något man bygger upp. Den byggdes upp 2015 och 2016.

 

I bottenmötet mot Virgo styrde Marcus Widengård in backkollegan Oskar Shermans inspel från vänster. Men gästerna kvitterade efter en fast situation trots vilda hemmaprotester. Lerkilsspelarna menade att målvakten Aléxis Mitrovgenis foulades i sekvensen innan.

De gula korten haglade när de rena målchanserna lyste med sin frånvaro i den hetsiga tillställningen. Det stora chansen att avgöra fick Lerkils högerback Gabriel Ferriere, men han missade det tomma målet. Förlustsviten tog i alla fall slut.

– Det var förbannat skönt även om vi suktade för trepoängaren. Vi behövde det här, säger Alexander Bredöl.

Vad säger du om insatsen?

– Den var ändå bra. De var tunga och rejäla.  

 

Lerkils IF planerar en intensiv jakt på spelare under sommaren, men policyn att inte betala spelarna kommer att vara kvar.

– Men vi vet att det finns spelare som inte får speltid i andra klubbar, säger Tony Bredöl.  

Att hålla sig kvar i trean är av största vikt, menar den sportsligt ansvarige.

– Om vi tappat åtta spelare till i år och åker ur trean. Då riskerar vi att stommen helt och hållet slutar.  

Så det är otroligt viktigt att stanna kvar?

– Korrekt.

 

De senaste fem säsongerna har snittet för att klara sig kvar varit 25 poäng. För att nå dit behöver Lerkils IF vinna åtta av sina återstående 14.

– Vi bara måste. Lerkil ska vara ett division 3-lag, säger Alexander Bredöl.  

 

Matchfakta

Lerkils IF – IK Virgo 1 – 1 (1–1)

1–0 (31) Marcus Widegård, 1–1 (42)  

 


img class="alignnone size-medium wp-image-74882" src="http://norra.ddemo2.xyz/wp-content/uploads/2019/05/CJ-Lerkils-IF-–-Virgo--593x424.jpg" alt="" width="593" height="424" />



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I FOTBOLL

Premium | FOTBOLL 2025-07-15 KL. 10:07
Ryktet om Rolfö dementeras
Premium | FOTBOLL 2025-07-14 KL. 16:41
Sporten i korthet
Premium | FOTBOLL 2025-07-08 KL. 19:00
Debutanten hemma efter VM i gåfotboll
Premium | FOTBOLL 2025-07-07 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

MEST LÄSTA FOTBOLL

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-07-17 KL. 21:12
Fullsatt när Eric Gadd intog verandan
Premium | NYHETER 2025-07-17 KL. 17:37
Sommarens minst svettiga jobb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.