NYHETER 2019-02-27 KL. 07:14

Farlig hund ett ägarproblem

Farlig hund ett ägarproblem
Ballstaff Staffordshire bullterrier Gunnar och Gösta.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Staffevalparna Gunnar och Gösta från Ballstaff kennel. Foto: Caroline Holmgren

 

Ordet kamphund har länge varit ett skällsord som handlar om att vissa raser är farligare än andra. Nyligen listade Jordbruksverket de tio mest populära hundraserna i Sverige. I den återfinns en av dem. Enligt Nicklas Nuland, hunduppfödare i Fjärås, beror det på ägaren och inte hunden.

 


p>Nicklas Nuland skaffade sin allra första Staffordshire bullterrier i samma era som kamphundsskräcken spreds i Sverige. En kärlek han odlat sedan det första mötet med rasen 1988, men det var inte helt okomplicerat.

– Många hade åsikter på den tiden. Då var det kanske 30 registreringar per år och vi var inte ens välkomna brukshundsklubben, berättar han.

 

Paret Louise Marcussen och Nicklas Nuland driver tillsammans med dottern Ella Nuland Ballstaff Kennel i Fjärås, där de föder upp rasen Staffordshire bullterrier. Han upplever att det har hänt mycket på bara tio år.

Han upplever att fördomarna försvunnit nästan helt sedan 1990-talet. Nu för tiden är köparna till deras kullar allt från barnfamiljer till pensionärer.

– Ju fler som skaffar rasen, desto mer kunskap sprids och med kunskap försvinner också fördomarna, säger Louise Marcussen.

 

Jordbruksverket listar årligen de tio mest populära hundraserna. På åttonde plats återfinns Staffordshire bullterrier. På drygt 30 år har en ras som slarvigt benämnts som kamphund och förväntats vara blodtörstande, aggressiv och farlig för allmänheten, blivit en av Sveriges vanligaste sällskapshundar.

– Generellt sett finns det inte några hundraser som är farligare än andra. Däremot så kan hundar med fel hundägare och fel hantering potentiellt bli ett problem, säger Hans Rosenberg, presstalesperson på Svenska kennelklubben.

 

"Det finns inte några hundraser som är farligare än andra"

Han berättar att kamphund är inte en ras utan ett uttryck som slarvigt använts om raser med ett visst beteende och utseende, och när en hund biter en annan hund. Men han är tydlig med att myten om att vissa raser är farligare än andra är ett hundägarproblem.

– Många köper hund utifrån yttre attribut, men få skaffar kunskap om vad det är för typ av hund de köper, säger han.

Oavsett ras och storlek är hanteringen den samma oavsett: en hund kräver träning och stimulans i form av disciplin, aktivitet och kärlek. I de fall där hundar inte får den stimulans som behövs kan de utveckla beteenden som är oönskade eller farliga.

 

Läs mer tisdagens tidning.



Onsala Pirates klara för högsta serien
SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Premium

Onsala Pirates klara för högsta serien

✔ Festplanerna ✔ Byter hemmaplan ✔ Spelarjakten

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad
NYHETER 2026-03-27 KL. 08:10
Premium

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad

"Det ligger en blöt filt över marknaden"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.