FAMILJ 2021-11-11 KL. 19:00

Många ville uppvakta Eva på 100-årsdagen

Av Christina Nordwall

Jubilaren gratulerades med ett hav av blommor, tårtkalas och telegram från kungaparet och landshövdingen. Många ville fira Eva Hedlund när hon fyllde 100 år.
– Jag trodde väl aldrig att jag skulle bli så här uppvaktad, säger en märkbart rörd 100-åring

Många ville uppvakta Eva på 100-årsdagen
Eva Hedlund uppvaktades med många blomsterbuketter på 100-årsdagen. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sonen hade ringt och sjungit från Australien på morgonen, dottern väntade till eftermiddagen och till elvakaffet hade personalen dukat upp med finporslinet. Då skulle Eva firas med prinsesstårta av de andra på Ekhaga vård- och omsorgsboende.
– Jag har varit med i Norra Halland tidigare när vi hade en gymnastikuppvisning, berättar jubilaren under en pratstund innan.
Gymnastik har varit ett stort intresse som tagit Eva till många olika platser.
– Det är tack vare gymnastiken jag är så rörlig och jag håller fortfarande på, säger Eva som i rask takt tar sig fram med lite stöd av en rullator.

Kungligheter

Eva Hedlund föddes i Kristinehamn den 11 november 1921. Redan som liten var hon intresserad av att fotografera med lådkameran och foto blev senare hennes yrke. Eva har bland annat arbetat hos den kungliga hovfotografen Herman Bergne.
– Det hände alltid något spännande. Jag har fått åka till många olika platser och träffa många människor. Bland annat har jag varit på Haga slott och fotograferat vår nuvarande kung när han satt i knät på Gustaf V, säger hon.
Så småningom landade flyttlasset i Vallda efter att maken Olle fått en fin tjänst.
– Olle var så fin, jag föll för honom, säger Eva och ler.
Med tiden blev det två barn, en son och en dotter, och numera även barnbarn och barnbarnsbarn.

Väva och knyppla

Vid sidan av fotograferandet har Eva tyckt om att väva och knyppla. I lägenheten på Ekhaga hänger många av hennes alster.
Fåglar och blommor är andra intressen.
– Jag var med i en fågelklubb i Varberg. Min syster och jag var runt mycket och tittade på fåglar, bland annat på Öland, Gotland och i Norge, säger Eva som konstaterar att det fanns fler fåglar förr.
– Jag har haft ett bra och intressant liv. 100 år, det är mycket! Och titta så mycket blommor jag har fått idag! Är jag verkligen värd det? säger hon med ett leende innan det är dags att fira födelsedagen med tårta.




Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-09 KL. 19:00
Pysselbok ska lära barn om hotad fisk
Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.