En port till naturen - Naturum i Fjärås
På Naturum i Fjärås Bräcka kan man gå tipspromenader, skattjakt eller bara bege sig ut för att leta vårtecken i de olika stigar som finns runtomkring naturreservatet.
Jenny Bolmstedt välkomnar besökare till naturreservatet i Fjärås Bräcka.
Ändrade planer
Det är påsk och tanken var att det skulle finnas pyssel och aktiviteter i cafét på Naturum, med fokus på barnen. Istället har Jenny Bolmstedt och Naturum valt att flytta aktiviteterna utomhus. Skattjakt, Vårbingo och Naturbingo. Det innebär att besökarna ska hitta ett visst antal saker för att få bingo, som är kopplat till våren eller naturen. Skattjakten är den som lockar barnen allra mest då de får en belöning om de lyckas hitta skatten. Nämligen några små påskägg.
Många besökare
Jenny Bolmstedt som är biolog i grunden har jobbat på Naturum sedan februari och är ansvarig för dagens evenemang. Hon är också informationskälla när det kommer till vad man kan göra på Naturum. Under dagen och tar hon emot besökare, delar ut skattkartor till barnen och svarar på frågor om naturreservatet. Jenny är väl medveten om den stora attraktionskraften som finns kring naturreservat i allmänhet och Naturum i Fjärås i synnerhet.
– Vi hade 400 besökare igår och 200 dagen innan, och det är inte bara de som går promenaden utan det är de som faktiskt besöker utställningen i cafét, som vi kan räkna, säger Jenny Bolmstedt.