JOBB & PENGAR 2020-11-29 KL. 11:00

En keps för alla

I lagret finns heta märkeskepsar i alla tänkbara storlekar. Med 450 modeller att välja bland är tanken att alla ska kunna hitta en keps som passar.

En keps för alla

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Alla ska känna att de hör hemma hos oss och keps är inte bara för unga, säger Hanie Roed som driver webbutiken Kepsmagasinet tillsammans med maken Daniel Roed.

Det började med att kepsintresserade Daniel tyckte det var svårt att hitta kepsar som passade. Rätt storlek var ofta slut och paret började prata om att kepsförsäljning kanske vore något att satsa på.

– Vi startade webbshopen för ett år sedan och började så smått att köpa in. Sedan har det bara rullat på, säger Hanie.

Men det har inte varit en dans på rosor. Banken trodde inte på affärsidén och ville inte låna ut pengar. De bestämde sig ändå för att satsa, tog sitt sparkapital och började bygga ett varulager hemma. I mars var det dags att lansera webbshopen.

– Vi startade mitt i krisen så bankerna var inte så villiga. Almi däremot var jätteimponerade av vår affärsidé, säger Hanie.

Kända märken


Nu finns det 450 olika modeller i webbutiken samt ett totalt lager av cirka 3 500 kepsar. Det är kända märken som Lyle & Scott, New Era och populära Goorin Bros. Det finns kepsar från 119 kronor till 599 kronor. Det finns även mössor och accessoarer.

– Vi har ett bredare sortiment än vad man kan hitta i till exempel en sportaffär. Det är bra djup i varje modell med storlekar från XS/S till XXL så långt det går, normalt i butik är small–large.

Ny lokal


Allt eftersom varulagret byggdes på började det bli trångt hemma hos Daniel och Hanie i Tölö. Då hittade de en lokal på Energigatan av en slump.

– Det har varit en lång väg till där vi är idag men vi äger vårt eget lager och har vår webbutik som vi vill utveckla. Vi har begränsad budget och det är våra kompisar i blandade åldrar från Kungsbacka som är fotomodeller. Daniel, som är duktig på att sökoptimera, har gjort så att vi har kommit upp snabbt på Google och jag fotograferar. Vi har lyckats kombinera våra kunskaper.

På sikt är drömmen att kombinera webbutiken med en fysisk butik.

– Kepsfolket kör keps året om och vi har många återkommande kunder. Vi märker att det blir fler och fler från Kungsbacka. Många vill stötta det lokala, säger Hanie Roed.

Läs mer:

Utvecklade webbutiken under coronatiden

Plattform för lokal handel

Kreativa lösningar för att överleva krisen

Mer om lokala e-handel här

TV-klipp och nyheter

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer
2026-03-17 KL. 20:00
Premium

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer

Ställer ut foton på Gårdsbageriet i Idala

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först
NYHETER 2026-03-17 KL. 11:45
Premium

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först

Arbetsmetoden implementeras nu fullt ut i Kungsbacka

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé
NYHETER 2026-03-17 KL. 07:45

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé

Miljonpublik älskar verkstadsunderhållning

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås
BANDY 2026-03-16 KL. 18:00
Premium

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås

✔ Norgespåret ✔ Vem det rycks mest i ✔ Vad som prioriteras

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-16 KL. 12:34
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.