NYHETER 2020-06-23 KL. 10:59

Dödsstatistiken går isär

14 eller 16 döda i covid-19 i Kungsbacka? Enligt Socialstyrelsen har två fler dött än vad Region Halland uppger. Det beror på om corona är konstaterad eller inte.

Dödsstatistiken går isär

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Även Socialstyrelsen har statistik för hur många som avlidit i covid-19. Men siffrorna stämmer inte alls med regionens.

– Det beror att vår statistik bygger på läkarnas dödsbevis. De kan skriva covid som dödsorsak även om det inte finns ett positivt provsvar, utan bara symptom, säger Mona Heurgren på Socialstyrelsens statistikavdelning.

– Hittills har vår statistik legat runt 10 procent över Folkhälsomyndighetens.

Kan dröja


Men å andra sidan finns det en felkälla åt andra hållet, där det kan dröja innan Socialstyrelsens register uppdateras. Läkaren har tid på sig att skicka dödsbevis.

Smittskyddsläkare Mats Erntell menar att det kan bli svårt att förklara de olika siffrorna, men att det är enda sättet för att kunna jämföra över landet och med andra länder.

– Just i dag ringde en läkare och undrade hur han skulle göra. Patienten hade kommit till intensivvården i ett sent stadium och då gav inte virustestet utslag. När patienten avled hade inte heller antikroppar hunnit utvecklas.

– Diagnosen pekade på covid så det kommer att stå i dödsbeviset och Socialstyrelsens statistik. Men vi kommer inte att räkna fallet i regionens statistik.

Redovisar inte små kommuner


Enligt Socialstyrelsen har det dött 16 personer i Kungsbacka, 15 i Falkenberg, 11 i Varberg och 9 i Halmstad. Laholm och Hylte redovisar inte Socialstyrelsen alls, eftersom man precis som regionen tidigare resonerat anser att patientsekretessen riskerar att röjas i så små kommuner.

Läs också:

Så många har dött av covid-19 i Kungsbacka

BILDEXTRA: 72 bilder från det oväntade dramat
HANDBOLL 2025-12-13 KL. 18:30
Premium

BILDEXTRA: 72 bilder från det oväntade dramat

Talangerna stod sånär för en osannolik upphämtning

Profilen lämnar och byter bana
FOTBOLL 2025-12-13 KL. 12:04
Premium

Profilen lämnar och byter bana

Krönika: Älskade lucia
KRÖNIKOR 2025-12-12 KL. 14:00
Premium

Krönika: Älskade lucia

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-12-14 KL. 11:00
Krönika: Ett overkligt supporterår

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.