Kungsbacka kommun har fått ta emot en anmälan om buller. Anledningen till det är grannens spabad.
Det är en person i Kungsbacka kommun som skickat in klagomålet. Bullret handlar inte om stökiga fester eller personer som pratar för högt.
Ljudet ska enligt anmälaren störa i flera av rummen i bostaden, och det hörs mest när det är tyst i övrigt i området.
"Vi upplever ljudet som ett lågfrekvent brummande", skriver personen i anmälan där det framgår att ljuder sprids via den konstruktion som finns för badet.
Kravet är att det utförs en bullermätning för att se om ljudet är högre än vad som är tillåtet. Det störande ljudet uppstår oftast i intervaller, men det händer också enligt anmälaren att det sker i mer sammanhängande perioder.
"Ljudet upplevs tydligast vid sömn, särskilt under kväll och natt", går det att läsa i anmälan. Nu blir det upp till Miljö- och hälsoförvaltningen att avgöra om ärendet ska behandlas vidare.
Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag
Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.




