DEBATT 2022-05-19 KL. 10:30

Debatt: Vi är redo att vända frånvaro till närvaro!

Debatt: Vi är redo att vända frånvaro till närvaro!

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Barn och unga i Sverige mår allt sämre, både fysiskt och psykiskt. Detta är något som kan leda till ökad frånvaro i skolan. Problematisk skolfrånvaro leder ofta till psykisk ohälsa, bidragsberoende, utanförskap och social isolering. Detta är ett växande problem som vi Kristdemokrater vill bryta.

Vi vill förstärka elevhälsan, förbättra samarbeten mellan skolan, familjen och kommunen. Det är viktigt att barnet och familjen alltid är den centrala delen för att vända frånvaro till närvaro.

Skolan ska vara en miljö som främjar alla elevers hälsa och välmående. Då behöver Kungsbacka visa vägen för att stärka elevhälsan och sätta fokus på förebyggande och hälsofrämjande åtgärder. Mår våra barn och ungdomar bättre kommer deras lärande bli bättre!

Varje barn eller ungdom som inte tar sig till skolan och tar sig igenom sina studier är ett stort misslyckande för samhället som drabbar familjer i en redan svår situation.

Fredrik Kollberg (KD)
Nämnden för gymnasium & arbetsmarknad
My Clingston (KD)
Nämnden för gymnasium & arbetsmarknad
Helena Nyborg (KD)
1:a vice ordförande nämnden för förskola & grundskola
Jenny Thorbjörsson (KD)
Nämnden för förskola & grundskola


Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut
NYHETER 2026-05-21 KL. 21:00

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut

Entreprenören aktuell med ny krimtrilogi

TV-klipp och nyheter

”Det kan vara bra att något extremt händer”
2026-05-21 KL. 19:00
Premium

”Det kan vara bra att något extremt händer”

Annebergsbon om varför hon valde en helt annan väg

Här är kantspelarens nya klubb
HANDBOLL 2026-05-20 KL. 15:16
Premium

Här är kantspelarens nya klubb

Onsalavägen stoppas av gamla stenmurar
NYHETER 2026-05-20 KL. 09:49
Premium

Onsalavägen stoppas av gamla stenmurar

Motståndarna fick återigen framgång i domstol

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.