DEBATT 2022-05-05 KL. 13:00

Debatt: Varför inte fria måltider för lärarna?

Debatt: Varför inte fria måltider för lärarna?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På senaste kommunstyrelsen avslog den moderatstyrda alliansen och dess stödpartier Socialdemokraternas motion om fria pedagogiska måltider.
Socialdemokraterna och undertecknad vill att våra barn och elever i kommunen ska få en positiv och trivsam måltidssituation där lärarna fungerar som en förebild i allt från social samvaro till att våga prova att smaka på ny mat.

Vi vet också att de barn och elever som äter ordentligt har lättare att fokusera och orka med resten av dagen. Det skapar i sin tur goda förutsättningar att lära.

Pedagogiska måltider är en del av lärarnas arbetsuppgifter, är ett arbetsredskap och utförs under arbetstid. I och med detta anser Lärarförbundet att kommunen bör låta de pedagogiska måltiderna vara kostnadsfria.

Johan Tolinsson (S)
2:e vice ordf Nämnden Förskola & Skola


TV-klipp och nyheter

17-åriga löftet:
2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.