DEBATT 2024-01-19 KL. 10:00

Debatt: Våra skolor ska alltid fungera

Debatt: Våra skolor ska alltid fungera
Emanuel Forsell (M). Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Replik på "Vilken skola vill Moderaterna ha?".

Johan Tolinsson påstår i en insändare att Moderaterna ’minskar förutsättningarna’ för Kungsbackas skolor. Mot bakgrund av att Kungsbacka för 2024 gör en av svenska kommuners högsta budgetuppräkningar så är det ett ytterst märkligt påstående. Frågan är snarare om Johan Tolinsson är medvetet vilseledande eller bara dåligt påläst?

Kungsbackas skolor ska ha en trygg och långsiktig finansiering. Vi kan, trots sjunkande elevantal, höja budgetramen för våra grundskolor. Under 2024 gör vi ytterligare satsningar på att höja kvaliteten på lärmiljö och studiero.

Jag är glad att vi har en livfull opposition i Kungsbacka, men att som Socialdemokrat komma med pekpinnar över kommunal styrning av skolan är minst sagt magstarkt. I Göteborg tog ni efter valet 2022 över ledningen i skolnämnden. Efter drygt ett år råder nu fullständigt kaos, med konstanta nerdragningar och besparingskrav. Samtidigt pumpar man in pengar i meningslösa prestigeprojekt. Den typen av ansvarslöshet kommer vi aldrig tillåta få fäste i Kungsbacka.

Jag skulle rekommendera Johan att ta pendeltåget tjugo minuter norrut och göra ett studiebesök hos skolnämnden i Göteborg. Där kan man se hur ’minskade förutsättningar’ ser ut på riktigt.

Emanuel Forsell (M), ordförande i nämnden för Förskola & Grundskola



Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-09 KL. 19:00
Pysselbok ska lära barn om hotad fisk
Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.