DEBATT 2024-09-19 KL. 10:00

Debatt: Tänk längre än näsan räcker i Särö

Debatt: Tänk längre än näsan räcker i Särö
Dagens debattartikel handlar om byggplaner. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Gällande ombyggnaden av det tidigare äldreboendet, Nötegång 1:121 i Särö, och kommunens beslut.

Jag anser att kommunens beslut i denna fråga är det enda vettiga! Om våra egna bostäder i Särö centrum ej kunnat byggas, och många av oss jagat runt i våra gamla hus med gräsklippare och målarpenslar, hur kul vore det?

Argumentet om värdeminskning på nuvarande bostadsrätter faller ju på sin egen orimlighet: ingen tror väl att det blir billigare att bygga nytt, och då torde snarare våra bostäder i centrum följa prisutvecklingen uppåt, eller..?

Själv har jag glädjen att kunna bo här för boendets egen skull, inte för att tjäna pengar på det! Och jag är säker på att vissa av näringsidkarna här behöver ett större kundunderlag för att kunna fortsätta!

Så, tänk gärna lite längre än näsan räcker och, framför allt, tänk inte enbart på dig själv, utan låt samhällsbygget även komma andra till del. Tack för ordet.

Bo Hanson, Särö Centrumväg 7



Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

Gravidlycka för OBK-kaptenen
FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Premium

Gravidlycka för OBK-kaptenen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.