DEBATT 2024-07-16 KL. 10:00

Debatt: Ta hand om de idrottsytor som finns

Debatt: Ta hand om de idrottsytor som finns
Förfallna tennisbanor i Fjärås. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På 1980-talet rådde tennisfeber. I Sverige och i Fjärås. Ovanför Ögärdet i Fjärås lärde sig fyra knattar sina första slag. Det ledde bland annat till junior-SM-final för en, till seger i juniorallsvenskan för två andra och till ett 30-tal DM-guld i Halland. Tre av de fyra spelade senare collegetennis i USA.

När eldsjälarna i Fjärås TK slocknade lämnades den natursköna banan till totalt förfall (se bild). Kungsbacka kommun är extremt välmående, lägger miljontals kronor på rondellplanteringar, men har genom åren sällan begripit värdet av idrott och föreningsliv.

Vi lever i en tid som skriker efter ytor för barn och ungdomar (och vuxna). Det är ingen hemlighet att idrotten är oerhört viktig för folkhälsa och inkludering, för att motverka kriminalitet och utanförskap.

Mitt förslag är: Kommunen bör rusta upp tennisbanan, köpa in nytt nät och stängsel, röja allt ogräs som vuxit sig in på planen och lägga hardcourt på asfalten. Det är enbart en fråga om vilja, inte ekonomi. Prognosen för 2024 antyder ett resultat runt 150 miljoner kronor (135 mkr över budget).

Efter upprustningen, då? Jo, IFK Fjärås hemvist med kansli och klubbstuga ligger två flacka forehands bort. De skulle säkerligen sköta den dagliga driften mot den garanterade vinsten. Till att börja med.

Jag lovar, det kommer inte att dröja länge förrän Fjärås Tennisklubb återuppstår. I en ort med sådan tillväxt vill många spela tennis.

Men det är kanske viktigare med rosor i rondellerna?

Tobias Jansson – en av de fyra knattarna



TV-klipp och nyheter

Partiet vill dubbla kommunens markinköp
2025-11-24 KL. 12:45
Premium

Partiet vill dubbla kommunens markinköp

Polisen: 1 800 i Halland har kopplingar till gäng
2025-11-24 KL. 11:30
Premium

Polisen: 1 800 i Halland har kopplingar till gäng

"Inte särskilt förvånad över siffrorna"

Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras
2025-11-24 KL. 07:45
Premium

Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras

Villor och radhus ska växa på åkern vid Lillån

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-24 KL. 13:15
Sporthelgen i korthet
Premium | BANDY 2025-11-23 KL. 18:55
Möt den oväntade Frillesåssupportern

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.