TV-klipp och nyheter

DEBATT 2024-03-01 KL. 10:00

Debatt: Spara pengar med Sverigekortet

Debatt: Spara pengar med Sverigekortet
Miljöpartisten Jan Riisse vill se ett Sverigekort som gäller för all kollektivtrafik i landet.

Det har blivit på tok för dyrt att resa kollektivt idag. Det vill vi i Miljöpartiet ändra på. Idén är enkel: ett Sverigekort som gäller för all kollektivtrafik i hela landet, regional som lokal. Ordinarie pris 499 kronor, 249 för unga, studenter och pensionärer.

Under de senaste 20 åren har kostnaden för att åka kollektivt ökat dubbelt så mycket som bensinpriset. Busskortet har blivit en klassfråga i dagens Sverige. Dessutom skiljer det nästan 2 300 kronor mellan det billigaste och dyraste månadskortet.

Miljöpartiet vill att alla svenskar ska ha tillgång till bra, billig kollektivtrafik oavsett var man bor. Det handlar om efterfrågan och pengar. Om Miljöpartiets Sverigekort införs kommer fler svenskar vilja och ha råd att åka kollektivt och efterfrågan ökar. Samtidigt behöver staten gå in och stötta landets regioner för att skapa en långsiktigt hållbar finansiering. På så vis kan vi öka det hållbara resandet och ta oss närmare vårt gemensamma mål om ett fossilfritt samhälle till år 2045.

Det är djupt orättvist av högerpartierna att subventionera bensin och diesel samtidigt som man låter priserna på kollektivtrafik skjuta i höjden. Det går att stötta hushållen utan att öka utsläppen. Fossila subventioner gynnar stora oljeproducenter som Saudiarabien och spär på Putins krig mot Ukraina. Miljöpartiet gynnar hellre Falkenberg och Varberg med billig kollektivtrafik, lägre skatt på landsbygden och leasingstöd för elbil på minst 1 500 kronor.

Kungsbackabor som pendlar till Göteborg skulle spara 762 kronor per månad. För den som pendlar söderut blir besparingen större. Man sparar ytterligare några hundralappar som ung, student eller pensionär, om man väljer kollektivtrafiken framför bilen. Det går förstås också att resa till Borås eller andra platser utanför länet på samma kort. Resultatet blir mer pengar i plånboken och mindre koldioxid i atmosfären. Det är grön politik i praktiken.

I Tyskland infördes ett Tysklandskort på prov under sommarmånaderna 2022. Resultatet? 10 procent färre bilar på vägarna och två miljoner ton minskade utsläpp. Efter succén har Tyskland beslutat att behålla reformen, den var för populär för att plocka bort. Frankrike är nu på väg att följa Tysklands exempel.

Politiker talar ofta om att det ska vara lätt att göra rätt. Till skillnad från andra partier går Miljöpartiet från ord till handling. Ett Sverigekort för alla – i hela Sverige.

Jan Riise (MP)



Pepparrotsodlare i konkurs:
NYHETER 2025-02-18 KL. 07:45
Premium

Pepparrotsodlare i konkurs: "Inte lönsamt längre"

Familjeföretaget från 1800-talet tvingas stänga

TV-klipp och nyheter

Förbättrad punktlighet efter Västtrafiks satsning
2025-02-18 KL. 11:44
Premium

Förbättrad punktlighet efter Västtrafiks satsning

”Grundförutsättningarna är bättre än de har varit på väldigt länge”

Flera anmälningar om jäv – byggfråga får tas i Göteborg
BOSTÄDER 2025-02-18 KL. 07:00
Premium

Flera anmälningar om jäv – byggfråga får tas i Göteborg

För många känner inblandad politiker

Journalisten Amr återvände till Syrien – efter 12 år
NYHETER 2025-02-17 KL. 20:45
Premium

Journalisten Amr återvände till Syrien – efter 12 år

När diktatorn flytt ser han en framtid i Syrien igen

Miljöministern besökte Kungsbacka
NYHETER 2025-02-17 KL. 20:00
Premium

Miljöministern besökte Kungsbacka

Hanhals kapitulerade
ISHOCKEY 2025-02-16 KL. 19:22
Premium

Hanhals kapitulerade

Släppte in sex mål för andra matchen i rad

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-02-17 KL. 20:56
Påkommen inbrottstjuv flydde platsen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.