Årets risbuske till Posten. Läste i tidningen att Posten begär fem dagar för att leverera ett brev, idag är det tre dagar. Fick brev via Posten 30 januari från min elleverantör en faktura. Öppnade kuvertet, som var helt oskadat med andra ord inte fastnat i någon sorteringsmaskin.
Står att läsa att denna faktura skall betalas senast 29 januari, det vill säga dagen innan Posten kom med brevet. Ringer min elleverantör. De hade skickat sina fakturor till Posten 3 januari.
Hur kan det ta 27 dagar för ett brev att levereras? Har märkt det under hösten i cirka 4-5 månader att när vi får brev ifrån min leverantör så återstår ibland bara 5-7 dagar innan fakturan skall vara betald. Julkort skickar vi inte längre, senaste åren har de julkort vi skickat 10 december, inom Sverige, kommit fram efter trettondagshelgen.
Palm i Fjärås
Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.

