Så har det hänt ännu en gång; strömmen har brutits på grund av att Ellevio inte kan uppfylla sitt åtagande att leverera. I en marknadsekonomi slås de företag ut som missköter sig eller inte kan leverera genom att konsumenterna väljer annat alternativ.
För Ellevio spelar marknadsmässiga krafter ingen roll, de kan fortsätta utnyttja sin ensamrätt att stå för eldistributionen. Då strömmen bryts medför detta att mat inte kan lagas, mat i kyl och frys går förlorad, på vintern försvinner värmen samt att för oss på landet med egen brunn att vi inte har tillgång till vatten.
Då strömavbrott sker får man sms-meddelande som ofta säger att Ellevio inte har en aning om vad felet beror på.
Något måste göras för att få ordning på eldistributionen.
Ellös
Snabba ryck för att hinna färdig innan arkeologerna ska till
En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.


