DEBATT 2024-07-15 KL. 17:00

Debatt: Ska Ellevio få missbruka sitt monopol?

Debatt: Ska Ellevio få missbruka sitt monopol?
Debattören vill få bättre ordning på eldistributionen. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Så har det hänt ännu en gång; strömmen har brutits på grund av att Ellevio inte kan uppfylla sitt åtagande att leverera. I en marknadsekonomi slås de företag ut som missköter sig eller inte kan leverera genom att konsumenterna väljer annat alternativ.

För Ellevio spelar marknadsmässiga krafter ingen roll, de kan fortsätta utnyttja sin ensamrätt att stå för eldistributionen. Då strömmen bryts medför detta att mat inte kan lagas, mat i kyl och frys går förlorad, på vintern försvinner värmen samt att för oss på landet med egen brunn att vi inte har tillgång till vatten.

Då strömavbrott sker får man sms-meddelande som ofta säger att Ellevio inte har en aning om vad felet beror på.

Något måste göras för att få ordning på eldistributionen.

Ellös



SD kräver extra nämndmöte om vården i Kungsbacka
NYHETER 2026-07-10 KL. 16:00
Premium

SD kräver extra nämndmöte om vården i Kungsbacka

"Extraordinär situation" inom Vård och omsorg

Utmaning med flera olika projekt i samma område
NYHETER 2026-07-09 KL. 21:00
Premium

Utmaning med flera olika projekt i samma område

En miljon besök varje år vid arenan i byggtider

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade
NYHETER 2026-07-09 KL. 20:00
Premium

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade

"Kommer att se ut som en relativt färdig arena utifrån under nästa höst"

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor
FOTBOLL 2026-07-09 KL. 17:30
Premium

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor

Mängder med matcher när Gothia Cup inleds på måndag

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.