Klik venligst
DEBATT 2023-05-20 KL. 13:00

Debatt: Satsa på människor – inte AI

Debatt: Satsa på människor – inte AI

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Avslag, inga gemensamma måltider för äldre. Motiveringen: att det inte ligger i nämndens grunduppdrag.
Avslag att pensionärer ska kunna äta lunch på skolor. Motivering: att det är en säkerhetsfråga och stör eleverna.

Vi pratar om nämnden för Vård och omsorg i vår rika och goa kommun. Var är det sunda förnuftet någonstans?

Att bry sig om de äldre, gamla, ensamsittande, sköra människor måste väl ändå vara Vård och Omsorgs skyldighet?

Nu läste jag nyligen att Vård & Omsorg ska undersöka om att implementera AI i verksamheten! Satsa 30 miljoner på detta. Ska man skratta eller gråta? Jag måste återkomma till en upplevelse då jag som liten var med och besökte en äldre på ett ålderdomshem, som det kallades på den tiden. Det luktade nybakade bullar och kaffe. De gamla satt ute i trädgården och blev serverade av leende och trygga personalen. Vällagad varm och god mat med grönsaker serverades med omsorg.

Alla de gamla såg glada och lyckliga ut. En upplevelse som fastnade i mitt minne. Jag tänkte hur gott och omsorgsfullt dom hade.

Varför ska allt bli sämre när det gäller våra gamla? Idag värms det industritillverkad onyttig sockerstinn microvärmd mat till äldre.

Nu ska man satsa 30 miljoner på att undersöka om man kan använda sig av AI på de gamla! Smaka på den! Det hade blivit mycket billigare och trevligare om man satsat 30 miljoner på personalen så hade dom haft tid att med ett leende fixa go och vällagad mat och dessutom ge våra äldre en varm och go kram istället.

Janne Heimbrand (KB)


Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

Köer på E6 efter insats
2026-05-29 KL. 17:02

Köer på E6 efter insats

Backabranden och tjurattack – larmen han minns
NYHETER 2026-05-28 KL. 20:45
Premium

Backabranden och tjurattack – larmen han minns

Valldabon stämplar ut efter 47 år i ambulansen

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock
KULTUR & NÖJE 2026-05-28 KL. 20:00
Premium

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock

Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock

Så går Aranäs nybygge:
HANDBOLL 2026-05-28 KL. 19:30
Premium

Så går Aranäs nybygge: "Vi ska ha en bättre trupp än förra säsongen"

✔ Viktigaste positionen ✔ Så många ska in ✔ En eventuell comeback

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.