Klik venligst
DEBATT 2023-09-19 KL. 10:00

Debatt: Renovering blir en dyr historia

Debatt: Renovering blir en dyr historia
Dagens debattör tycker till om renoveringen på Tingberget. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Stor artikel om "renovering" som Aranäs genomför på Tingberget. Med 34-40 procents hyreshöjning som följd. Husägare vet att reparationer kommer, man kanske behöver göra om kök eller våtutrymmen och lägger därför undan pengar för att ha råd när det behövs.

Det som görs på Tingberget är nödvändiga reparationer för att det är gamla hus. Som Aranäs bör ha avsatt pengar till. Istället för att chockhöja hyror.

Uselt



Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.