Ris till Kungsbacka kommun som nu vill pracka på oss ännu fler soptunnor i våra trädgårdar! Nu ska även tunnor för förpackningar av papper, plast, glas och metall få plats bredvid tunnorna för mat-, trädgårds- och övrigt avfall.
Bästa politiker som ska fatta beslut om detta, låt det åtminstone bli valfritt! Vi måste ju ändå fortsätta att åka med tidningarna till återvinningsstationen, vi kan då lika gärna ta med oss förpackningarna också.
I dagsläget får vi ju betala för avfallet som tar upp plats i trädgården, snart får vi väl börja betala för förpackningarna också (om det inte blir så redan från början…). Istället borde det vara kommunen som hyr plats för tunnorna på våra tomter, speciellt om det inte blir valfritt!
Nitisk återvinnare
Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler
"Låt det här få lägga sig litegrann"
Politikerna oense om central enhet
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.





