DEBATT 2022-11-15 KL. 11:00

Debatt: Näringsriktig – utan grönsaker

Debatt: Näringsriktig – utan grönsaker

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Citat taget från NH 28 oktober; – Arian Faily, förvaltningschef Vård & Omsorg uttalar sig om den kylda maten som de med hemtjänst nu köper från kommunen. ”Jag utgår från att all mat som kommer till våra *vårdnadstagare håller bra kvalité och är näringsrik. Men är det så man uppfattar det (=missnöjet bland de som får den nya maten, undertecknads kommentar) så är det olyckligt, säger han.

Vad är det för svar från ansvarig förvaltningschef? Utgår från? Om Arian Faily läst alla insändare, kommentarer på Facebook med mera, om hur de som köper maten upplever den, kanske han utgått från att snabbt se till att en förändring måste ske?
Jag skulle vilja veta hur/vad dietisterna tycker om dessa nya rätter. Det utlovades en utvärdering av den kylda maten, när blir den?
*vårdnadstagare, är kunder.


Agnetha Ernegård, Kungsbacka Framtidsparti


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-04 KL. 19:00
Här avråder kommunen från bad
Premium | NYHETER 2026-09-04 KL. 13:06
Därför grävs det bakom P-hus Linden

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.