DEBATT 2022-11-15 KL. 11:00

Debatt: Näringsriktig – utan grönsaker

Debatt: Näringsriktig – utan grönsaker

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Citat taget från NH 28 oktober; – Arian Faily, förvaltningschef Vård & Omsorg uttalar sig om den kylda maten som de med hemtjänst nu köper från kommunen. ”Jag utgår från att all mat som kommer till våra *vårdnadstagare håller bra kvalité och är näringsrik. Men är det så man uppfattar det (=missnöjet bland de som får den nya maten, undertecknads kommentar) så är det olyckligt, säger han.

Vad är det för svar från ansvarig förvaltningschef? Utgår från? Om Arian Faily läst alla insändare, kommentarer på Facebook med mera, om hur de som köper maten upplever den, kanske han utgått från att snabbt se till att en förändring måste ske?
Jag skulle vilja veta hur/vad dietisterna tycker om dessa nya rätter. Det utlovades en utvärdering av den kylda maten, när blir den?
*vårdnadstagare, är kunder.


Agnetha Ernegård, Kungsbacka Framtidsparti


BILDEXTRA från folkracet
SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
Premium

BILDEXTRA från folkracet

Andra raka segern för Onsala
FOTBOLL 2025-09-14 KL. 16:59
Premium

Andra raka segern för Onsala

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer
NYHETER 2025-09-14 KL. 16:45
Premium

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer

På landets största EPA-träff hamnade de på prispallen

Vattenskada i Gottskär
NYHETER 2025-09-14 KL. 14:29

Vattenskada i Gottskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 13:36
Usla starten förstörde skrällchansen
Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.