DEBATT 2021-09-10 KL. 21:30

Debatt: Mellanlagring av kärnavfall är ansvarsfullt

Debatt: Mellanlagring av kärnavfall är ansvarsfullt
Ringhals har nu stängt sin första reaktor som togs i drift i januari 1975.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Vi har använt oss av kärnkraft i 70 år. Det har visat sig farligt i drift och vi lämnar efter oss ett avfall som ska förvaras säkert i 100 000 år. Slutförvaret ska hålla för temperaturförändringar, mänsklig glömska och vara omöjligt att plocka upp för att göra vapen. Det är väldigt svårt att göra ett sådant slutförvar men vi måste eftersom avfallet finns.


Det finns brister i den lösning kärnkraftsindustrin föreslagit med kopparkapslar som vittrar sönder efter 20 år. Tills industrin har tagit fram en bättre lösning är det minst dåliga vi kan göra med kärnavfallet att mellanlagra det.


Miljöpartiet har funnits i 40 år i år. Vi tänker 100 000 år fram i tiden för vi menar att det är att ta ansvar för kommande generationer och livet på jorden.



Läs fler debattartiklar här

Möt lokalfotbollens största löfte
2026-05-18 KL. 19:15
Premium

Möt lokalfotbollens största löfte

Stor intervju med 18-årige Harry Hilvenius

Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal
NYHETER 2026-05-17 KL. 09:00
Premium

Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal

Sociala medier och prestationskrav skapar stress hos många elever

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-18 KL. 19:15
Möt lokalfotbollens största löfte
Premium | FOTBOLL 2026-05-18 KL. 11:23
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.