DEBATT 2023-04-22 KL. 12:00

Debatt: Måste löna sig att jobba med människor

Debatt: Måste löna sig att jobba med människor

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Inte förvånade att i sjukvården ökar sjukskrivningarna jämfört med andra yrken. Undersköterskorna är en drabbad grupp. Att arbeta med människor, äldre svaga människor och åka runt och hjälpa äldre i hemmet i ett pressat tidsschema sliter på krafterna.

Stress är en vanlig orsak till sjukskrivning och inte så konstigt eftersom man inte kan påverka sin arbetssituation och dessutom är underbetald.

Vem söker sig till sådana yrken? Till sommaren kommer skolungdomar att kanske få hygientvätta äldre. Usch vilken utveckling. Vi pratar om att människan är det viktigaste. Vi bryr oss. Vi sätter människan i fokus. Äldremänniskan måste få hjälp i sin vardag då krafterna tryter.

Människan som ska hjälpa till med detta måste få arbeta i en go och trivsam arbetsmiljö och dessutom få en go lön för mödan. Att kunna påverka sin arbetssituation är absolut det viktigaste. Åtminstone måste man kunna ha den känslan. Att jobba med människor måste kunna betala sig. Vi är ju viktiga vi människor. Allting kretsar kring oss människor.

Janne Heimbrand (KB)



Lutar åt comeback för profilen
BANDY 2026-11-02 KL. 17:30
Premium

Lutar åt comeback för profilen

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-11-02 KL. 11:09
Premium

Sporthelgen i korthet

Krönika: Den oheliga alliansen
KRÖNIKOR 2026-11-02 KL. 10:00
Premium

Krönika: Den oheliga alliansen

Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt
NYHETER 2026-11-01 KL. 16:49

Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt

✔ Kriminellt gäng försöker etablera sig ✔ Kungsbackapolisen inleder insats ✔ "Skrämt slag på vakter och krögare"