DEBATT 2023-04-22 KL. 12:00

Debatt: Måste löna sig att jobba med människor

Debatt: Måste löna sig att jobba med människor

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Inte förvånade att i sjukvården ökar sjukskrivningarna jämfört med andra yrken. Undersköterskorna är en drabbad grupp. Att arbeta med människor, äldre svaga människor och åka runt och hjälpa äldre i hemmet i ett pressat tidsschema sliter på krafterna.

Stress är en vanlig orsak till sjukskrivning och inte så konstigt eftersom man inte kan påverka sin arbetssituation och dessutom är underbetald.

Vem söker sig till sådana yrken? Till sommaren kommer skolungdomar att kanske få hygientvätta äldre. Usch vilken utveckling. Vi pratar om att människan är det viktigaste. Vi bryr oss. Vi sätter människan i fokus. Äldremänniskan måste få hjälp i sin vardag då krafterna tryter.

Människan som ska hjälpa till med detta måste få arbeta i en go och trivsam arbetsmiljö och dessutom få en go lön för mödan. Att kunna påverka sin arbetssituation är absolut det viktigaste. Åtminstone måste man kunna ha den känslan. Att jobba med människor måste kunna betala sig. Vi är ju viktiga vi människor. Allting kretsar kring oss människor.

Janne Heimbrand (KB)



Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror
NYHETER 2026-07-31 KL. 06:45
Premium

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror

Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras
NYHETER 2026-07-30 KL. 20:00
Premium

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras

Satsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka
SPORT 2026-07-30 KL. 18:00
Premium

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka

Så är läget i lokala lagen inför hösten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-07-31 KL. 18:00
Tävlingen i Förlanda ställs in

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.