Den senaste tidens koranbränningar har orsakat våldsamma upplopp, hat, hot och uppmaningar till terrordåd mot Sverige och svenska intressen. Attacker mot svenska ambassader, kyrkor och hem har satts i brand. Muslimska ledare anser att krig startats mot den muslimska världen och OIC med sina 57 medlemsländer uppmanar till kollektiva åtgärder för att få stopp på koranbränningar.
Sverige är ett sekulariserat land där stat, lagstiftning och rättstillämpning ska stå fria från religion. Man får driva med, skämta om och uttrycka sitt ogillande om olika religioner och man får bränna en bok, även en religiös skrift och trots att de flesta anser det korkat att göra.
Men röster höjs nu för att förbjuda koranbränning och Richard Jomshof blir hårt ansatt efter kritik mot islam och påstås utsätta Sverige, svenskarna och svenska intressen för allvarliga säkerhetsrisker.
I Sverige råder demokrati, åsikts- och yttrandefrihet, något som alltid måste värnas och aldrig tas för givet. Totalitära ideologiers och staters försök att göra inskränkningar i vårt öppna fria och demokratiska samhälle ska med all kraft bekämpas.
Vi ska inte böja oss för islamisters krav, hot och våld och låta dem inskränka i vår yttrandefrihet. Ger vi dem lillfingret kommer de ta hela handen, flytta fram sina positioner och kräva förbud mot allt som uppfattas som islamfientligt.
I ett civiliserat samhälle orsakar inte hädelse upplopp, terrordåd och dödsstraff. Men tar vi hit Mellanöstern så blir Sverige mer som Mellanöstern.
Carita Boulwèn (SD), riksdagsledamot
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.