DEBATT 2021-11-16 KL. 11:00

Debatt: Karensdagar som kostar på

Debatt: Karensdagar som kostar på

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Har varit med i A-kassan sedan 1991. Är nu 50 procent sjukskriven och 50 procent arbetssökande sedan 1 oktober.
Om jag varit 100 procent arbetssökande hade jag haft en karens på 6 dagar = 14 dagar ersättning på 80 procent första månaden.
Men 50 procent arbetssökande är också 6 hela dagars karens vilket innebar för min del 1,5 dagar = drygt 850 kronor på en månad i ersättning efter karens på cirka 12-13 dagar. Då karensen bara innefattar hela dagar… Ringde upp A-kassan som bekräftade att detta var helt riktigt.

För mig är detta ett helt helt orimligt räknesätt – om jag inte haft ett bra skyddsnät hade jag förmodligen inte kunnat betala min hyra vilket hade resulterat i att jag blev hemlös! Bara för att jag är 50 % sjukskriven när jag förlorar mitt jobb på grund av att min arbetsplats fick stänga i sviter av covid-19.
Tacksam att jag har ett skyddsnät!

Jobbat sedan jag var 16 år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-20 KL. 21:00
Pizza-VM avgjort i Italien
Premium | FOTBOLL 2026-01-20 KL. 13:30
Profilen testade med superettanklubb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.