Jag läste i Norra Halland att turistinformationen ska läggas ner på grund av att man hellre söker på nätet i stället för att gå in på kontoret. Som boende i Kungsbacka ville jag besöka turistbyrån för information, men det var inte lätt att hitta!
Jag visste att den skulle ligga i Kungsmässan, men efter att ha gått runt överallt, så frågade jag några väktare som fick visa mig var det låg.
Inte konstigt att dom inte får besök när det är så svårt att hitta. Inte lätt att vara turist i Kungsbacka!
Ellen
"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"
✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.



