DEBATT 2024-07-03 KL. 10:00

Debatt: Fel att inte fortsätta med flexgrupper

Debatt: Fel att inte fortsätta med flexgrupper
Magdalena Sundqvist (S).

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Inför nedläggning av Centrala Särskilda Undervisningsgrupper (SU-grupper) gjordes förra året i maj, en risk- och konsekvensanalys. Trots de identifierade riskerna lades en av dessa grupper ner inför läsårsstart 2023 och den andra planerades att läggas ner något senare. Något av det som framkom i analyser var:

*elevernas möjligheter att få det stöd som de enligt skollagen har rätt till minskar

*otrygghet bland personal och elever på hemskolan ökar

*arbetsbelastningen för personalen på de skolor som kommer ha lokala SU-grupper (Flexgrupper) kommer att öka

* kostnaderna på de skolor med lokala SU-grupper riskerar att öka, vilket innebär att övrig verksamhet på enheten kan komma att drabbas

När vi nu i tidningen kan läsa att även lokala särskilda undervisningsgrupperna, Flexgrupper, läggs ned på grund av ekonomiska faktorer, ser vi hur detta kan påverka elever som för ett år sedan befann sig i de centrala SU-grupperna. I dessa centrala grupper är det vanligt att barn med störst behov av särskilt stöd får plats, i lokala särskilda undervisningsgruppen är inte sällan behoven något lägre och de barn som klarar anpassningar inom klassens ram har de minsta behoven av särskilt stöd, även om särskilt stöd är nödvändigt även för dem för att klara sin skolgång.

Om man som elev har visat sig ha stora behov och har plats i en central SU-grupp och sedan hamnar i en lokal Flexgrupp och därefter blir förflyttad in i en vanlig klass är risken hög att man inte klarar av de förutsättningarna. Elever ska få det stöd de är i behov av, har rätt till och det är sällsynt att behovet ändrar sig så pass mycket att man under ett drygt år klarar av att gå från central SU-grupp, via Flexgrupp, till ordinarie undervisning i helklass.

Alla politiker visste att 2024 skulle bli ett mycket osäkert år med ekonomiska mått mätt. Det var svårt att förutse vad som skulle kosta och hur mycket. Därför ville vi Socialdemokrater vid Kommunfullmäktiges budgetbeslut inför 2024 avsätta 39 miljoner i en buffert för bland annat Kungsbackas elever. Dessa miljoner hade kunnat användas och motverka de effektiviseringar som flera skolenheter nu smärtsamt går igenom. Men de styrande partierna M, C, Kd och L röstade ned detta.

Det som är extra frustrerande i hela situationen är att förutom personligt lidande för de barn som blir drabbade, genereras större kostnader i framtiden än vad vi sparar idag. Det står nu klart för många väljare i Kungsbacka att om man vill få till förändring så behövs annat styre. För Socialdemokraterna i Kungsbacka är den grundläggande välfärden det absolut viktigaste och att leverera särskilt stöd till de elever som har behov av det ingår definitivt i denna välfärd.

Magdalena Sundqvist (S), kommunalråd i opposition

Johan Tolinsson (S), andre vice ordförande i Nämnden för Förskola & Grundskola

Helene Thylin (S), ledamot i Nämnden för Förskola & Grundskola

Sena Munteanu (S), ersättare i Nämnden för Förskola & Grundskola

Anette Stockhaus (S), ersättare i Nämnden för Förskola & Grundskola



TV-klipp och nyheter

Från två kvadrat till egen keramikstudio
2026-05-12 KL. 16:00
Premium

Från två kvadrat till egen keramikstudio

Sanna gör debut – redo för sin första konstrunda

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades
FOTBOLL 2026-05-12 KL. 07:25
Premium

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades

✔ Stödet efter skadan ✔ Pappans bortgång ✔ "Det var inte min sista landskamp"

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
NYHETER 2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
NYHETER 2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar
NYHETER 2026-05-11 KL. 11:45
Premium

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar

Miljoner satsas inför Dagabs jättesatsning

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-05-11 KL. 11:12
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-12 KL. 14:45
Första pusselbiten på plats i lagbygget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.