DEBATT 2026-04-16 KL. 10:00

Debatt: Ett starkt samhälle mäts i hur vi tar hand om varandra

Debatt: Ett starkt samhälle mäts i hur vi tar hand om varandra
Ibland händer det som vi inte planerar för – sjukdom i familjen, stress och oro eller att livet helt enkelt tar en annan riktning, skriver debattörerna. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I Kungsbacka finns en stark tradition av ansvarstagande. Många kvinnor här bär upp både arbetslivet och familjelivet – de jobbar, planerar, stöttar, organiserar och får vardagen att fungera. Det är något att vara stolt över. Ett samhälle byggs av människor som tar ansvar, varje dag.

Men livet är inte alltid rakt och förutsägbart. Ibland händer det som vi inte planerar för – sjukdom i familjen, stress och oro eller att livet helt enkelt tar en annan riktning. Då prövas något ännu viktigare än det som Tidöpartierna kallar arbetslinjen: hur vi ser på varandra som människor.

Vi ska finnas för varandra i alla lägen. Inte bara när allt går bra, utan också när livet går utför. Den trygghet vi har byggt upp tillsammans – genom arbete, gemenskap och ansvar – är inget vi får ta för given. Och det är inget vi ska riskera att montera ner.

Ett starkt samhälle mäts inte bara i hur många som orkar springa fort. Det mäts i hur vi tar hand om varandra när någon inte längre kan springa alls.

ANNONS

Det är därför vi måste prata om mer än bara arbeteslinjen som Tidöpartierna prånglat ut i sin kommunikation senaste åren. Arbete är viktigt – men det kan aldrig vara hela måttet på en människas värde. Ett samhälle som bara ser till prestation riskerar att missa det som faktiskt håller oss samman: tillit, omtanke och trygghet.

Vi tror på ett Kungsbacka där det finns både driv och medmänsklighet. Där vi uppmuntrar arbete och ansvar – men också står stadigt vid varandras sida när livet förändras.

I slutändan handlar det om vilket samhälle vi vill leva i. Ett där man duger bara när man orkar – eller ett där man alltid räknas.

Centerkvinnorna i Kungsbacka

Läs mer debatt:

Debatt: En växande stad med plats för alla

Debatt: Ologiskt om Forsgårdens golfbana

Debatt: Viktigt fortsätta satsa på forskningen



TV-klipp och nyheter

Fuktproblem på många hus – värst i Halland
2026-05-14 KL. 13:00
Premium

Fuktproblem på många hus – värst i Halland

Experten förklarar varför regionen sticker ut

Åsabon öppnar sitt hem för utställning
KULTUR & NÖJE 2026-05-13 KL. 16:00
Premium

Åsabon öppnar sitt hem för utställning

Malin bjuder in till sitt hem under Konstrundan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.