När man idag besöker vänner på sjukhus/äldreboende/korttidsboende i Kungsbacka centralort är det avgiftsbelagda parkeringar på de flesta ställena.
Vore det inte rimligare om dessa parkeringar kunde göras kostnadsfria, via P-skiva, med max två timmars gratis parkering, för att undvika missbruk med alltför lång parkeringstid?
Parkeringen i sig är inte dyr, men om man missar betalning eller parkeringstid, blir det en stor kostnad.
Vi vet ju alla att gemenskap skapar livsglädje. Två timmars gratis parkering för att besöka sjuka och gamla – är detta för mycket begärt?
Kenneth Thorén, Kungsbacka Framtidsparti
Familjeföretaget från 1800-talet tvingas stänga
”Grundförutsättningarna är bättre än de har varit på väldigt länge”
När diktatorn flytt ser han en framtid i Syrien igen
I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.