När man idag besöker vänner på sjukhus/äldreboende/korttidsboende i Kungsbacka centralort är det avgiftsbelagda parkeringar på de flesta ställena.
Vore det inte rimligare om dessa parkeringar kunde göras kostnadsfria, via P-skiva, med max två timmars gratis parkering, för att undvika missbruk med alltför lång parkeringstid?
Parkeringen i sig är inte dyr, men om man missar betalning eller parkeringstid, blir det en stor kostnad.
Vi vet ju alla att gemenskap skapar livsglädje. Två timmars gratis parkering för att besöka sjuka och gamla – är detta för mycket begärt?
Kenneth Thorén, Kungsbacka Framtidsparti
"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"
Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



