Klik venligst
DEBATT 2025-02-04 KL. 10:00

Debatt: En förändring måste till nu

Av Christina Forlin

Debatt: En förändring måste till nu
Debattartikeln lyfter bland annat att många inom svensk sjukvård inte fått ta del av regeringens skattebonus. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sedan den SD-styrda regeringens tillträde har Sverige fått 70 000 fler arbetslösa i Sverige som dessutom markerar tidpunkten för den högsta arbetslösheten på tio år. Under tiden skriker välfärden i allmänhet och äldreomsorgen i synnerhet efter personal, samtidigt som fackliga organisationer vittnar om att många av deras medlemmar inom bland annat äldreomsorgen överväger att lämna yrket.

Samtidigt har många inom svensk sjukvård fått signaler om att varsel skulle ske. Sveriges statsminister, tillika partiledare för Moderaterna, gav löftet i TV4 att ingen ska sägas upp i svensk sjukvård – resultatet är minst 4 547 varsel inom svensk sjukvård under 2024, enligt Dagens Nyheter 16/9 2024.

Under föregående år fattade samtidigt den SD-styrda regeringen beslut om skattesänkningar som exempelvis ger statsråden i den SD-styrda regeringen flera tusen kronor i månaden extra (varje månad!) samtidigt som barnfamiljer går back. Kan vara värdefullt att veta att endast sju procent av Kungsbacka kommuns invånare fick ta del av den SD-styrda regeringens särskilda skattebonus. Är undersköterskor och sjuksköterskor eller lärare med i den gruppen? Knappast.

Vi har nu sett införande av avdrag (bidrag?) för villastädning till överklassen som kostar flera miljarder. En arbetstidsförkortning hade kunnat införas och finansieras i stället… Vi rasar i jämlikhetsindex enligt Oxfams rapport år 2024 och ligger nu på plats 24 (att jämföra med Norge plats 1, Finland plats 5 och Danmark plats 6).

Det här är inte bara orimligt. Det här är orättvist. Detta är en fråga om vilket samhälle vi vill ha för nu cementeras vägvalet i allt högre utsträckning. Inom ramen för detta så dyker givetvis de högerpopulistiska rösterna fram som skriker behov av en ”kriskommission” för en kris som delvis beror på deras egen oförmåga att leda landet och deras egen passiva roll i kommunens budgetberedningsprocess.

Socialdemokraterna har i egenskap av opposition i Kungsbacka kämpat för högre grundbemanning, arbetstidsförkortning, skobidrag alternativt arbetsskor, borttagande av karensavdrag med mera.

Antingen får vi en förändring snart eller så cementeras den ojämlika och orättvisa samhällsutvecklingen. Det är endast ett fåtal som gynnas av sådan utveckling. Det räcker nu.

Förändring nu!

Ermin Skoric, socialdemokrat

2e vice ordförande i nämnden för Vård och omsorg

kommunfullmäktigeledamot

Läs även:

Debatt: Arbetsförmedlingen brister i sitt uppdrag

Debatt: Lokala batterier kan minska kostnader för elnät



Klik venligst
Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen
HANDBOLL 2026-03-10 KL. 19:00
Premium

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen

Aranäsparets oväntade väg till Kungsbacka

Ny butik öppnar på Kungsmässan
NYHETER 2026-03-10 KL. 10:01
Premium

Ny butik öppnar på Kungsmässan

Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade
NYHETER 2026-03-09 KL. 20:15
Premium

Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade

Mystisk igloo, gigantisk husbil och elcyklar i Pers verkstad

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.