DEBATT 2024-10-16 KL. 10:00

Debatt: Besöksantalet är lågt

Debatt: Besöksantalet är lågt
Västtrafik svarar på kritiken om att resecentrum stängs tidigare. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Svar på insändaren "Resecentrum ska vara öppet".

Tack för din insändare. Att våra resenärer känner sig trygga är väldigt viktigt för oss, och en förutsättning för att öka det hållbara resandet.

Sedan juni i år stänger Kungsbacka resecentrum och Pressbyrån klockan 20.00. Bakgrunden till de förändrade öppettiderna är att vi kunnat se att besöksantalet är lågt kvällstid. Beslutet är däremot inte permanent fattat och någonting som vi i samråd med Pressbyrån, trafikbolagen och Västfastigheter, som äger fastigheten, kommer att utvärdera tillsammans.

Dina synpunkter om öppettider och väktarnärvaro är framförd till ansvarig avdelning hos oss. Om du har fler tankar eller frågor är du varmt välkommen att höra av dig till vår kundservice.

Alice Roman Dadisho, Västtrafik

Läs även:

Resecentrum stängs tidigare – beskrivs som otryggt

Rydfeldt sågar beslutet att stänga resecentrum tidigare



TV-klipp och nyheter

Ytterligare ett inbrott i Kungsbacka
2026-09-03 KL. 21:55
Premium

Ytterligare ett inbrott i Kungsbacka

Matigt program till stadsfestivalen – här är akterna
2026-09-03 KL. 20:00
Premium

Matigt program till stadsfestivalen – här är akterna

"Hoppas att vi slår publikrekord på torget"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-03 KL. 21:55
Ytterligare ett inbrott i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.