DEBATT 2022-07-28 KL. 10:50

Debatt: Alla barn ska få den hjälp de behöver

Av Ronny Karlsson

Debatt: Alla barn ska få den hjälp de behöver
Hanna Schölander. Arkivfoto: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Varför skiljer skolorna sig åt? Partier till vänster skulle säga att det är friskolornas och valfrihetens fel. Jag menar att problemet är att Socialdemokraterna kommunaliserade skolorna på 1990-talet. Såväl läraryrkets status som elevernas kunskapsresultat har försämrats. Därför vill jag införa tre åtgärder:

Förstatliga skolan
Idag pratar vi om att begränsa friskolorna, samtidigt som 26 av de 28 sämsta skolorna är kommunala. 85% av eleverna går i kommunala skolor. 17 000 elever lämnar grundskolan utan gymnasiebehörighet. Detta är skrämmande. Men valfriheten måste försvaras. Friskolorna ska inte kunna göra övervinster. Därför behövs ett arbete med att säkerställa kvalitét och resurser så att inga vinster i landets friskolor görs på bekostnad av elevernas kunskapsresultat.


Skolan först.
Skolan är nyckeln till frihet och trygg uppväxt. I en trygg skolgång minskar risken för att hamna i utanförskap och kriminalitet. Vad som behövs är ökad studie-ro, tillgång till skolböcker och bättre arbetsvillkor för lärare. Vi behöver en skola där läraren är ledaren i rummet och där varje elev får tidigt kunskaper i att kunna läsa, skriva och räkna.
Alla barn ska får rätt till den undervisningen de behöver. Elever som har behov av stöd ska få detta, utan krångliga utredningar och påtryckningar från föräldrarna. Särbegåvade elever ska få utvecklas i sin takt och inte hållas tillbaka. Därför vill jag införa spetsutbildningar.

Satsa på läraryrket.
Lärarna har en viktig samhällsfunktion, det ska märkas. Både i kvalitén på lärarutbildningen och i lönekuvertet.

Hanna Schölander (L)
Riksdagskandidat Kungsbacka


Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar
NYHETER 2026-05-11 KL. 11:45
Premium

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar

Miljoner satsas inför Dagabs jättesatsning

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-05-11 KL. 11:12
Premium

Sporthelgen i korthet

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
NYHETER 2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

29 bilder från SM-tävlingarna
SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
FAMILJ 2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.