DEBATT 2022-07-28 KL. 10:50

Debatt: Alla barn ska få den hjälp de behöver

Av Ronny Karlsson

Debatt: Alla barn ska få den hjälp de behöver
Hanna Schölander. Arkivfoto: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Varför skiljer skolorna sig åt? Partier till vänster skulle säga att det är friskolornas och valfrihetens fel. Jag menar att problemet är att Socialdemokraterna kommunaliserade skolorna på 1990-talet. Såväl läraryrkets status som elevernas kunskapsresultat har försämrats. Därför vill jag införa tre åtgärder:

Förstatliga skolan
Idag pratar vi om att begränsa friskolorna, samtidigt som 26 av de 28 sämsta skolorna är kommunala. 85% av eleverna går i kommunala skolor. 17 000 elever lämnar grundskolan utan gymnasiebehörighet. Detta är skrämmande. Men valfriheten måste försvaras. Friskolorna ska inte kunna göra övervinster. Därför behövs ett arbete med att säkerställa kvalitét och resurser så att inga vinster i landets friskolor görs på bekostnad av elevernas kunskapsresultat.


Skolan först.
Skolan är nyckeln till frihet och trygg uppväxt. I en trygg skolgång minskar risken för att hamna i utanförskap och kriminalitet. Vad som behövs är ökad studie-ro, tillgång till skolböcker och bättre arbetsvillkor för lärare. Vi behöver en skola där läraren är ledaren i rummet och där varje elev får tidigt kunskaper i att kunna läsa, skriva och räkna.
Alla barn ska får rätt till den undervisningen de behöver. Elever som har behov av stöd ska få detta, utan krångliga utredningar och påtryckningar från föräldrarna. Särbegåvade elever ska få utvecklas i sin takt och inte hållas tillbaka. Därför vill jag införa spetsutbildningar.

Satsa på läraryrket.
Lärarna har en viktig samhällsfunktion, det ska märkas. Både i kvalitén på lärarutbildningen och i lönekuvertet.

Hanna Schölander (L)
Riksdagskandidat Kungsbacka


NH erfar: Hit går Nova Hallén
HANDBOLL 2026-03-03 KL. 13:30
Premium

NH erfar: Hit går Nova Hallén

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras
NYHETER 2026-03-03 KL. 12:45
Premium

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras

Ministern svarar: "De skulle också må bra av en nypa frisk luft här i västra Sverige"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.