På Individ och Familjeomsorgs senaste möte yrkade vi i Sverigedemokraterna avslag på förslaget om att avveckla personligt ombud.
Vi lämnade in ett skriftligt yrkande där det tydligt framkom. Så hade vårt förslag vunnit gehör så hade Personligt ombud varit kvar. Men det röstades alltså ned.
Liberalerna hade även de en skrivelse. Men trots ett flertal påpekade från oss i SD om att vi inte kunde stödja deras förslag då det var otydligt och att man med det i hög grad riskerade att Personligt ombud skulle försvinna, så gick L, S och C ihop i detta och fällde vårt förslag.
Att man sedan går ut i media och skyller oss för beslutet är märkligt, dock inte förvånande. Så frågan är om det bara var ett populistiskt utspel eller om det berodde på okunnighet från deras sida.
Vi i SD har dock initierat förslag om att SD, L, S och C ska inlämna gemensam skrivning i ett försök att rädda Personligt ombud. Vi får se hur de andra partierna ställer sig till det.
"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"
Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack
Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju
Ny undersökning har kollat upp populära resmålet
Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö
Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.