DEBATT 2020-08-06 KL. 12:58

Debatt: Varför är det så svårt att få hjälp?

Debatt: Varför är det så svårt att få hjälp?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nu är jag uppriktigt förbannad! Varför? Jo för att jag har blivit nekad vuxenpsykiatrisk mottagning (VPM) två gånger nu.


Vi bor i en rik kommun där moderaterna står högst upp i listan på kommunhuset, varför får vi som har psykisk ohälsa inte hjälp? Vårdcentralen har inte dessa kunskaper och att bli inlagd på Piva blir man ju inte bättre av. Jag är så ledsen, arg och besviken.


Visst är det covid-19-tider. Men för guds skull, vi som mår dåligt psykiskt, skall inte vi få någon hjälp av Kungsbacka kommun? Hur tänker politikerna där och chefen för VPM?



Läs fler debattinlägg här

TV-klipp och nyheter

Krönika: Världsfreden kommer i kilt
2026-06-26 KL. 16:00
Premium

Krönika: Världsfreden kommer i kilt

Fritzell minns filmsuccén och inspelningen i Kungsbacka
NYHETER 2026-06-25 KL. 20:45
Premium

Fritzell minns filmsuccén och inspelningen i Kungsbacka

40 år sedan "Leif" spelades in på Kungsbacka

ISHOCKEY 2026-06-25 KL. 18:00
Premium

"Det är helt sjukt vad mycket som kan hända på ett år"

Stor intervju med Frölundatalangen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-26 KL. 16:49
Avråder från dopp vid populärt bad
Premium | KRÖNIKOR 2026-06-26 KL. 16:00
Krönika: Världsfreden kommer i kilt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.