DEBATT 2020-11-25 KL. 16:03

Debatt: Utveckla viktiga verksamheter istället

Debatt: Utveckla viktiga verksamheter istället

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


För några år sedan hade Kungsbacka kommun bjudit in ekonomen Ingvar Nilsson att hålla en föreläsning om förebyggande sociala investeringar. Där fick kommunens ledande tjänstemän en lektion i hur viktigt det är med tidiga förebyggande insatser för att slippa senare kostsamma stödinsatser inom skola socialtjänst, sjukvård och kriminalvård. Tjänstemännen lämnade föredraget leende och var eniga om att så här måste vi jobba i Kungsbacka.


Men hur ser det ut idag? Socialtjänsten har tagit beslut om att inte lämna mer stöd till driften av hunddagis, en viktig verksamhet till stöd för personer med psykiska funktionsnedsättningar. Sedan kom beslutet om att lägga ner personliga ombud, en viktig förebyggande verksamhet inom socialpsykiatriska stödet.



Budget i balans


Individ- och familjeomsorgen har sedan något år arbetat med en plan om budget i balans. I den planen kan man till exempel läsa om verksamheten Läger och korttidsvistelse att ”Förvaltningen har en hög volym och hög servicegrad. Verksamheten behöver därför minska.”


Jo, ni läste helt rätt. Som att det är en självklarhet att ingen verksamhet får bli större än någon sorts medelnivå. För då är den tärande.


Korttid och lägervistelse är den verksamhet inom en kommuns LSS- och SoL-insatser som har den tydligaste karaktären av förebyggande insats.



God uppväxt


Verksamheterna skapar en möjlighet för föräldrar att orka i sitt arbete med att ge sina barn och ungdomar en god uppväxt.


Barnen och ungdomarna får en stimulans i att möta andra barn och ungdomar. Och har man, som i Kungsbacka, byggt upp en så bra verksamhet att efterfrågan ökar när den fina verksamheten blir känd, så ökar antalet ansökningar om stöd. Och då kan inte någon tjänsteman säga att nu är verksamheten för stor, nu måste den minska. För behovsbedömningen/myndighetsutövningen ska givetvis vara densamma nu, som tidigare. En besparing där kommer garanterat att resultera i ökade kostnader i framtiden.



Slutbetänkande


I år 2020 har slutbetänkandet av utredningen Framtidens socialtjänst släppts.


Där står: ”Utredningen kan inte nog understryka vikten av att socialtjänsten har ett förebyggande perspektiv” (sid 41 i slutbetänkandet).


Har nämnden för Individ och familjeomsorg tillräckligt belyst det förebyggande perspektivet när man gått till beslut om nedläggningar eller åtstramningar?



Läs fler debattartiklar här

Tobias Hysén lämnar City
FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Premium

Tobias Hysén lämnar City

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.