DEBATT 2021-06-20 KL. 14:00

Debatt: Tillsammans måste vi satsa på välfärden

Debatt: Tillsammans måste vi satsa på välfärden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Under kommande tio åren beräknas antalet invånare över 80 år att öka med över 50 procent i Sverige. Detta kommer såklart ställa ökade krav på kommunens äldreomsorg samt hälso- och sjukvården i Region Halland.


I Coronakommissionens rapport från i vintras lyftes behovet av ökad tillgång till medicinsk kompetens i äldreomsorgen. Där lyftes också behovet av tillgång till läkare inom äldreomsorgen, vilket idag är regionens ansvar. Som invånare i Sverige förväntar man sig en god välfärd, oavsett om det är kommunen eller regionens ansvar.


Många medarbetare som arbetar inom den kommunala omsorgen saknar vårdutbildning och är endast visstidsanställda. Detta riskerar både kontinuiteten och kvaliteten i vår omsorg till de äldre. Här måste kommunen jobba med kompetensutveckling, men också fokusera på att bli en attraktiv arbetsgivare så att vi kan bemanna vår omsorg med rätt kompetens och engagerad personal. Kommer det kosta mer? Absolut, men vad är alternativet?


Statistik har visat att en stor del av de patienterna som vid upprepade tillfällen lagts in på våra sjukhus är idag inte inskrivna i hemsjukvården. Därför behöver Region Halland se till att fler av våra äldre kan få hjälp och stöd av läkare, oavsett om dom bor hemma eller i särskilt boende.


Vi Socialdemokrater anser att Region Halland och de halländska kommunerna behöver ta lärdom av pandemin och tillsammans göra dom satsningarna som krävs för att få den välfärd som våra äldre förtjänar.




Läs fler debattartiklar här

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"
Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.