DEBATT 2020-07-02 KL. 12:00

Debatt: Svårt att ta sig fram med permobilen

Debatt: Svårt att ta sig fram med permobilen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Jag har fått en, som jag kallar den, permobil, det vill säga en elektriskt driven ensitsig ”moped” eller ”scooter”. Anledningen till att jag får ha en sådan maskin är att jag är nära nittio år.


Jag blev glad och provkörde försiktigt de vägar, ”stigar”, som finns i mångfald i Fjärås och erfor en stor besvikelse: På stigarna finns med jämna mellanrum en spärr, ett par bommar, som gör det omöjligt att köra vidare eftersom utrymmet mellan bommarna är så snålt att scootern inte kan komma igenom.


Om det hade handlat om en eller ett ett par sådana hinder hade jag inte reagerat, men nu är hindren så många att man måste köra tillbaka och försöka hitta ett ställe där fordonet kan klämma sig fram. Vid den stora gräsmattan som finns strax bakom Fjärås centrum står så kalllade grisar av betong men de har tillräckligt mellanutrymme. De tråkiga spärrarna gör att färdvägen blir avsevärt längre än planerat i vissa fall.


Det verkar vara svårt för barnvagnar och cyklar också att klämma sig in på vägen/gatan/stigen men det är deras problem.



Läs fler debattinlägg här!

TV-klipp och nyheter

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show
2025-12-09 KL. 20:30
Premium

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show

"Det blir åldersdiskriminering, fast motsatt"

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.