DEBATT 2020-04-01 KL. 18:55

Debatt: Inget om vanlig politik

Debatt: Inget om vanlig politik

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I dessa coronatider läser vi inget annat om vanlig politik så då tänker jag: Vad händer med S vallöften (i överenskommelsen med C och L)?



1. Mer pengar till välfärden. Budgeten 2020 innehåller bland annat 5 miljarder till välfärden för att nå 20 miljarder 2022 för att anställa fler i vården.

2. Mer pengar till pensionärerna. Garantipensionen har höjts med 200 kronor och för de som har låg pension höjs pensionen 2021 genom ett pensionstillägg med upp till 600 kronor per månad.

3. Insatser mot hedersrelaterat våld. 45 miljoner för 2020. Öronmärkta pengar för arbete mot hedersrelaterat våld och förtryck.

4. Fler lärarassistenter i skolan. Satsningen har fördubblats till 2020 med 1 miljard kronor.

5.Tryggare LSS-lagstiftning. Andning och sondmatning ger rätt till personlig assistans enligt lagändring 1 juli 2019.

6. Investeringsstöd för fler hyresrätter, studentbostäder och äldreboenden. Februari 2020 återinfördes investeringsstödet med 2,1 miljarder kronor och från 2021 och framåt med 3 miljarder årligen för att hyran blir något lägre i nyproduktion.


Jag tycker detta är värt att tala om!






Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.