DEBATT 2019-09-03 KL. 07:52

Dags att halvera vildsvinsstammen!

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under de senaste trettio åren har antalet vildsvin i Sverige ökat explosionsartat. I slutet av 1980-talet fanns det fritt i naturen endast enstaka vildsvin som rymt från hägn. I dag uppskattas antalet vildsvin till drygt 200 000.

Trots en omfattande jakt och avskjutning ökar antalet vildsvin fortfarande, inte minst i Halland. Vildsvinen har ökat i geografisk utbredning och är nu vanligt förekommande i hela länet.

Vildsvinen orsakar mycket stora skador i både jordbruk och skogsbruk. De ekonomiska konsekvenserna kan vara förödande för enskilda företagare. Detta är en fråga av riksangelägenhet och det ekonomiska ansvaret ska inte ensamt bäras av en yrkeskår.

Vi hävdar därför att vildsvinsstammen måste decimeras. I ett första skede bör en halvering av stammen ske. Centerpartiet i Halland föreslår att man exempelvis inför ”skottpeng” på vildsvin eller motsvarande incitament för att öka avskjutningen.

För att nå detta mål, om en halvering av vildsvinsstammen, krävs också ett nationellt handlingsprogram som snarast tas fram.

Handlingsprogrammet skall tas fram i samråd med berörda parter som exempelvis LRF och jägarorganisationer. Detta för att ge programmet tillräcklig handlingskraft för att vara ett effektivt stöd för både markägare, myndigheter och jägare.

Centerpartiet i Halland, Lisbeth Riberth, ledamot distriktsstyrelsen
Henrik Oretorp, ordf. distriktsstyrelsen

2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.