Ett tåg blev stillastående i Kungsbacka vid 18-tiden. Det var en resenär som inte ville visa biljett och dessutom blev verbalt otrevlig som var orsaken.
Polisen tillkallades och i väntan på dem fick övriga resenärer gå av och byta till ett annat tåg. Polisen kunde konstatera att den bråkiga resenären inte kunde uppvisa giltigt id och fördes till Migrationsverkets förvar för vidare utredning.
Tåg blev stillastående i cirka 20 minuter enligt polisens presstalesperson.
Förre Lerkilsspelarens nya satsning • Tog upp löpningen igen i höstas
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.



