Stora köer på E6:an – älg på fel sida stängslet
Av Anton Lorentzson
Polisen har fått in ett antal samtal på måndagsmorgonen angående en älg på fel sida viltstängslet vid rastplatsen vid Sandsjöbacka.
På måndagsmorgonen sprang en älg på E6:an i södergående riktning vid Sandsjöbacka. Polisen fick ett antal samtal rörande älgen och skickade en patrull till platsen. Enligt rapporter har älgen kommit igenom ett hål i viltstängslet.
– Patrullen såg älgen och eftersöksjägare har varit på platsen. Men älgen har försvunnit från platsen och förmodligen tagit sig tillbaka genom stängslet, säger polisens presstalesperson, Fredrik Svedemyr.
Vid 08.30 var det stor trafikpåverkan när polis och eftersöksjägare försökte lokalisera älgen.
– Den har av allt att döma sprungit till skogs igen. Jag har inga uppgifter på att vägen ska vara avstängd. Troligtvis har man bara försökt få ner hastigheten när man försökt lokalisera älgen. Jag har inga uppgifter på när trafiken kommer rulla på som vanligt igen, säger Svedemyr.