En matbutik har haft tre olika stölder under torsdagen. I samtliga fall är det minderåriga som tagits fast.
Det var ICA Kvantum som utsattes för tre fall av ringa stöld på torsdagen. Den första ägde rum strax innan klockan 10 på torsdagen. Sen var det dags igen både klockan 13.23 och 14.18.
– Det är en butikskontrollant som gripit dem i alla tre fallen. Så fort det framkommit att de varit minderåriga har gripandet hävts. Det viktiga här är vår kontakt med vårdnadshavare, sen blir det socialtjänsten som får ta över, säger August Brandt, polisens presstalesperson i region väst.
Hans Qvant är starkt kritisk mot vissa beteenden på E6
Spelar sin och Alf Robertsons musik på Fyren
Hon har drivit kaféer i 40 år. Men drivet finns fortfarande kvar och hon älskar att jobba. Nästa steg blir att öppna Condeco i Kungsbacka. – Gästen ska känna att vi är på tå, våra anställda ska vilja göra mötet på 60 sekunder till något bra, säger Eva Olsson