Debatt: Värna om varg i Halland
Apropå ansökan om skyddsjakt på varg. Alla stora rovdjur är fredade enligt Art- och habitatdirektivet, därför får de inte dödas eller fångas.
I Sverige har det beslutats att varg ska finnas. De som har tamdjur kan ansöka om RAS, stängsel som håller rovdjur ute. Uppgifter från Agria visar klart att hundar sällan tas av varg, utan de blir överkörda, skjutna av jägarna själva eller springer bort. Löshundsjakt borde inte få finnas.
De som ansökt om skyddsjakt menar på att vargens beteende är oroväckande. För vanligt folk är jägare många gånger oroväckande! Bilder på varg har visats upp där de helt enkelt bara passerat, vilket knappast kan vara anledning till hysteri.
Att de orsakar en del skador får ju en genast att minnas de som uppgav att varg gjort sönder krukor och bitit i en vattenslang i nån trädgård.
Får en onekligen att dra på mun. Grisar kan flyga, jorden är platt och vargar är elaka!
OnsalaboLäs mer: Länsstyrelsen säger nej till skyddsjakt på varg