NYHETER 2022-03-03 KL. 12:17

Länsstyrelsen säger nej till skyddsjakt på varg

Det blir ingen skyddsjakt på varg i Halland. Länsstyrelsen konstaterar att faran inte är tillräckligt stor för att starta ett sådant projekt.

Länsstyrelsen säger nej till skyddsjakt på varg
Det blir ingen skyddsjakt av varg i Halland. Foto: Pixabay.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är Hallands Nyheter som berättar om beslutet. För en tid sedan uppmanade ett antal hundägare Länsstyrelsen att tillåta skyddsjakt på varg i Halland. Detta efter att flera vargar har setts, bland annat i Kungsbacka, under vintern.
Men någon jakt blir det inte.
- I detta fall finns det inte tillräckligt för att bedöma en risk för att allvarlig skada skulle uppstå, säger Länsstyrelsens Martin Broberg till Hallands Nyheter.
Flera Kungsbackabor har under vintern rapporterat in att de sett varg vid sina hem, och det har skapat en oro hos många djurägare. Nu återstår att se om vargen kommer tillbaka och om det kommer att dyka upp fler vargar i Halland i framtiden.



Inbrott avbröt julfirandet
NYHETER 2025-12-30 KL. 21:30
Premium

Inbrott avbröt julfirandet

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare
FOTBOLL 2025-12-30 KL. 20:20
Premium

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare

Aranäs tog sin fjärde poäng för säsongen

Krönika: En poänglös protest?
KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 17:00
Premium

Krönika: En poänglös protest?

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-01-01 KL. 19:14
Bil körde av vägen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.