NYHETER 2020-02-13 KL. 19:22

Ville pausa förhållandet – då sköts hon till döds

Paret hade problem i sin relation och kvinnan ville ta en paus. Det kan ha blivit den utlösande faktorn som fick mannen att skjuta henne till döds i hennes bostad i Kungsbacka under natten mot Annandag jul.

Ville pausa förhållandet – då sköts hon till döds
Det var runt midnatt natten till annandagen som en kvinna sköts till döds i sitt hem i Kungsbacka.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Uppgiften finns dokumenterad i ett yttrande från Frivården som igår, onsdag, lämnades in till tingsrätten.

Ville ta en paus


I samtal med frivården har den man i 50-årsåldern som sitter häktad som misstänkt för mordet, uppgett att kvinnan dagen innan hon dödades sagt till honom att hon ville ta en paus i förhållandet.

Mannen har även berättat att han under veckorna innan mordet mått dåligt psykiskt. Det uppger Göteborgs-Tidningen idag.

Sökte psykiatrisk hjälp


I anslutning till att förhållandet med den mördade kvinnan höll på att ta slut säger han sig ha druckit mycket alkohol. Han sökte även hjälp med sitt dåliga mående hos vårdcentral och psykiatrisk akutmottagning.

Av frivårdsutredningen framkommer också att den mordmisstänkte anser sig ha haft en bra uppväxt och att han, enligt egen utsago, aldrig tidigare brukat våld mot en annan människa.

Relationen var svajig


Frivården konstaterar vidare att 50-åringen sedan tidigare är ostraffad samt att han hittills levt under vad som beskrivs som ”förhållandevis ordnade förhållanden”.

Enligt uppgifterna 50-åringen själv lämnat till frivården ska hans relation med den mördade kvinnan ha pågått i några år. Till en början var allt bra. Men efter hand blev relationen, enligt mannen, alltmer svajig.

Polisen fortsatt förtegen


Dagen innan mordet bestämde sig kvinnan för att hon ville ta en paus i förhållandet.

Om det var vad som utlöste dådet är inte klarlagt. Polisen delar inte med sig av någon information som kan kasta ljus över mordmotivet.

– Jag kommenterar inte det i nuläget för att vi fortsätter att hålla förhör, säger Cecilia Bergsten – chef för polisens avdelning för grova brott till gt.se.

I anslutning till att kvinnan i Kungsbacka mördades misstänks den häktade 50-åringen även ha förberett sig för att döda ytterligare en person. Vem denna person är vill varken polis eller åklagare heller gå in på i nuläget.

Läs mer:

https://norrahalland.se/en-person-skjuten-i-kungsbacka/

https://norrahalland.se/haktesforhandling-for-mordmisstankt/

https://norrahalland.se/planerade-annu-ett-mord/

 

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

TV-klipp och nyheter

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

Från lugna Kullavik till Neapel:
FOTBOLL 2025-06-29 KL. 17:45
Premium

Från lugna Kullavik till Neapel: "Det är en galen stad"

Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?
NYHETER 2025-06-29 KL. 12:00
Premium

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?

Ny undersökning har kollat upp populära resmålet

Strandskyddet säkerställs med drönare
NYHETER 2025-06-29 KL. 10:00
Premium

Strandskyddet säkerställs med drönare

Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö

Visning av mytomspunnen herrgård
NYHETER 2025-06-28 KL. 17:45
Premium

Visning av mytomspunnen herrgård