Klik venligst
NYHETER 2021-01-13 KL. 09:01

Varning för snöfall och kuling

SMHI har utfärdat en klass 1-varning för snöfall i Halland och en klass 1-varning för kuling i Kattegatt. Vad det gäller snö ser det ut att handla om mycket små mängder i Kungsbacka idag.

Varning för snöfall och kuling
SMHI varnar för snöfall som kan ge halka på vägarna idag.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Strax före klockan 06 i morse utfärdade SMHI en klass-1 varning för snöfall i Hallands län. Det handlar om snöbyar som kan ge en decimeter snö och delvis falla som blötsnö.

Det innebär att det blir risk för halka på vägarna.

Enligt SMHI gäller varningen främst södra Halland under onsdagen. Men vid lunchtid idag kan det komma 0,1 millimeter nederbörd i form av snö i Kungsbacka. Temperaturen förväntas ligga runt minus ett.

Blåsigt i Kattegatt


En klass 1-varning för kuling har utfärdats för Kattegatt. Vinden beräknas tillta under onsdag eftermiddag från nordost med cirka 15 meter per sekund.

Det innebär att det är farligt för fritidsbåtar och små yrkesfartyg.

Mer läsning:

Så ska fler lockas bli brandmän 

"Bygg golfbana vid Tjolöholm"

Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.