DEBATT 2019-10-12 KL. 07:00

Varför spara in på våra barns bekostnad?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det känns otroligt tråkigt att höra om att det ska sparas på Kungsbackas förskolor.

I Kungsbacka läggs mer på förskola än i grannkommunerna och ”det verkar se ut att gå ganska skapligt i andra kommuner” hävdar Anders Ekström som är ordförande för nämnden Förskola och grundskola i ett uttalande. Då har jag svårt att tro att han har följt utvecklingen hos grannarna de senaste åren.

Det handlar om en förskola där föräldrarna orosanmäler till skolinspektionen för att de är rädda för att lämna sina barn på förskolan. Förskolor som ber föräldrarna att hämta barnen tidigare eller att inte lämna barnen alls då det saknas personal.

Det handlar om stora barngrupper, där personalen inte upplever sig ha kontroll över situationen och inte hinner ens med de basala behoven som att byta barnens blöjor, sjukskrivna pedagoger och vikariestopp.

Kungsbackas förskolor har i jämförelse med grannkommunerna haft en ganska dräglig miljö för både pedagoger och barn men så ska det tydligen inte fortsätta. Det tar tid att bygga upp en bra förskola där kommunen till och med kan åka landet runt och berätta om den lyckade Kungsbackamodellen. Men det går otroligt fort att demontera en fungerande verksamhet med besparingar!

Jag vill tro att vår ganska välmående kommun har råd att ha en bra förskola, för egen del kan jag gärna lägga några kronor till i skatt om det kan få våra barn och pedagoger att må väl.

Spara på förskolan är nog i alla fall det sämsta tänkbara!

Emil, förälder till ett förskolebarn

TV-klipp och nyheter

Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet
2025-11-27 KL. 21:15
Premium

Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet

"Tycker de fångat våran resa ganska bra"

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft
NYHETER 2025-11-27 KL. 19:00
Premium

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft

Vattenfall vill samarbeta med Kungsbacka

Tränaren: ”Det är ett självmordsuppdrag”
BANDY 2025-11-27 KL. 13:30
Premium

Tränaren: ”Det är ett självmordsuppdrag”

Dokument: I huvudet på hörnrusaren

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.