Klik venligst
DEBATT 2019-10-12 KL. 07:00

Varför spara in på våra barns bekostnad?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det känns otroligt tråkigt att höra om att det ska sparas på Kungsbackas förskolor.

I Kungsbacka läggs mer på förskola än i grannkommunerna och ”det verkar se ut att gå ganska skapligt i andra kommuner” hävdar Anders Ekström som är ordförande för nämnden Förskola och grundskola i ett uttalande. Då har jag svårt att tro att han har följt utvecklingen hos grannarna de senaste åren.

Det handlar om en förskola där föräldrarna orosanmäler till skolinspektionen för att de är rädda för att lämna sina barn på förskolan. Förskolor som ber föräldrarna att hämta barnen tidigare eller att inte lämna barnen alls då det saknas personal.

Det handlar om stora barngrupper, där personalen inte upplever sig ha kontroll över situationen och inte hinner ens med de basala behoven som att byta barnens blöjor, sjukskrivna pedagoger och vikariestopp.

Kungsbackas förskolor har i jämförelse med grannkommunerna haft en ganska dräglig miljö för både pedagoger och barn men så ska det tydligen inte fortsätta. Det tar tid att bygga upp en bra förskola där kommunen till och med kan åka landet runt och berätta om den lyckade Kungsbackamodellen. Men det går otroligt fort att demontera en fungerande verksamhet med besparingar!

Jag vill tro att vår ganska välmående kommun har råd att ha en bra förskola, för egen del kan jag gärna lägga några kronor till i skatt om det kan få våra barn och pedagoger att må väl.

Spara på förskolan är nog i alla fall det sämsta tänkbara!

Emil, förälder till ett förskolebarn

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka
2026-09-10 KL. 18:45
Premium

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka

✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.