DEBATT 2019-09-04 KL. 10:40

Varför så stora förpackningar?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det pratas mycket om matsvinn nu för tiden. Att slänga mat är ju helt förkastligt! Men jag sticker inte under stol med att min man och jag också slänger mat, speciellt bröd, till exempel vitt bröd, hamburger- och korvbröd.

Varför? Jo helt enkelt för att förpackningarna är alldeles för stora för oss två att hinna äta upp innan det möglar.

Lägg resten i frysen då kanske någon tycker. Men i vår lilla frys finns inte det platsen. Hade velat ha en större frys, men i vårt lilla kök finns inte det utrymmet.

Matproducenterna måste förstå att alla familjer ser olika ut. En ensamstående kanske också skulle vilja ha korv med bröd någon gång eller kanske två-tre stycken. Men absolut inte 16 eller tio!

En som tvingas slänga mat

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas
NYHETER 2026-03-26 KL. 12:31
Premium

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas

"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"

NYHETER 2026-03-26 KL. 07:40
Premium

"Ska jag skjuta fåglar vill jag ha poliseskort"

Kommunjägaren om varför få ingripanden mot måsar sker

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.