NYHETER 2019-12-02 KL. 20:30

Svimmade – frias från vårdslöshet i trafik

”Jag var avsvimmad”. Så förklarade en 71-årig kvinna varför hon i maj orsakade en krock genom att göra en vårdslös omkörning på Onsalavägen. Nu har hon friats av tingsrätten.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i början av maj som kvinnan, som kom körande på Onsalavägen i höjd med Björkgläntevägen, plötsligt bestämde sig för att köra om en framförvarande buss. Trots att hon fick möte och att det var uppenbart att hon omöjligt skulle hinna köra om bussen i tid, påbörjade 71-åringen sin omkörning. Följden blev att hon prejade ned två mötande bilar i diket och körde in i bussen.

Åtal för vårdslöshet


Händelsen ledde till åtal för vårdslöshet i trafik mot 71-åringen. Kvinnan, som är hemmahörande i Onsala, nekade till brott. Som förklaring till olyckan uppgav hon att hon svimmat vid ratten på grund av ett blodtrycksfall som hon drabbats av efter ett träningspass. För att styrka detta visade hon upp ett läkarintyg.

Friades av rätten


Ett vittne som fanns på plats under rättegången sade sig dock vara säker på att kvinnans omkörning gjordes medvetet. Tingsrätten ansåg att den åtalades berättelse kändes trovärdig. Samtidigt konstaterade man att åklagaren inte fullt ut lyckats styrka att 71-åringens farliga omkörning gjorts avsiktligt. Mot detta som bakgrund valde man att fria 71-åringen.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 19:00
Per-Arne VM-debuterar som 75-åring
Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 10:54
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.