SPORT 2018-12-29 KL. 12:00

Gemenskap och adrenalin är trions melodi

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det har varit ett bra år för grabbarna i Kungsbacka judo. Här från vänster: Adam Hallén, Anders Stenman och Hugo Trommestad. Foto: Caroline Holmgren

 

Tävlingssäsongen är slut för i år. Pallplaceringarna har rullat in. Men glädjen för judokillarna finns inte bara i att slå motståndarna i mattan – utan framför allt i gemenskapen.

 

JUDO. Det har blivit lite av ett medaljregn över två av Kungsbacka judos medlemmar under året, både i klubbtävlingar och större mästerskap. Av 20 tävlingar har Hugo Trommestad fått pallplaceringar på alla utom tre tävlingar och Adam Hallén på alla utom en.

Båda är med i Kungsbacka judos elitsatsningsgrupp, där de får specialträning av Philip Beck. Sedan i somras tränar de även tillsammans med jämnårige Anders Stenman, som kom till klubben från Varbergs judoklubb.

– Det var då det började lossna för mig. Jag ville ha energin. Innan var det nästan alltid bara jag, min pappa och bror på alla tävlingar, säger Anders Stenman.

 

"Vi har alltid varandra"

Trots att trion följs åt på träningar och tävlingar, blir det aldrig någon inbördes konkurrens. Dels för att de tävlar i olika viktklasser, men främst för att de är lagkamrater.

– Vi har alltid varandra. Vi stöttar och peppar varandra, säger Adam Hallén och Anders Stenman håller med.

– Det var det jag saknade i Varberg. Jag hade ingen att värma upp med, men nu har jag klubbkamrater, säger han.

 

Att det var kampsport som gällde visste trion tidigt.

– Vi tävlar mycket och lär känna massa folk i hela landet, det är roligt, säger Adam Hallén.

– Ja även om det är en individuell sport så är det mycket lagkänsla. På tävlingar går man efter och säger ”bra jobbat” till den andra man tävlat mot, man är mer vänner, fyller Anders Stenman i.

 

Läs reportaget i sin helhet i fredagens tidning.

Skaffa Norra Hallands app här



TV-klipp och nyheter

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Sporten i korthet
SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Premium

Sporten i korthet

Dags för årets influensa:
NYHETER 2025-12-01 KL. 07:15
Premium

Dags för årets influensa: "Många kommer insjukna"

Risk att toppen kommer runt jul och nyår

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget
NYHETER 2025-11-30 KL. 17:45

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget

"Har verkligen varit nedräkning"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Mästarna tappar stjärnan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.