Ashwin Bhaskaran har alltid älskat cricket. Problemet efter flytten till Sverige – han har ingen att spela med. Därför vill 27-åringen starta en ny cricketklubb i kommunen.
CRICKET. Det var jobbet som lockade Ashwin Bhaskaran till Sverige och Åsa. När han gjorde sin master i England hittade han ett cricketlag, det har inte varit lika enkelt här. Närmaste cricketlag söderut är Halmstad. Norrut är det Mölndal, men de tränar i Göteborg.
27-åringen från Bangalore i Indien började spela med ett lag i närheten av jobbet i Göteborg, kruxet var att de tränade på lördagar.
– Det tar för mycket tid, säger han.
Därför vill han se om det finns gamla cricketspelare i Kungsbacka kommun. Kanske är det fler likt han själv som fallit för sporten men som nu inte har ett lag.
– Hittar man några fler skulle man kunna starta en klubb, säger han.
Var skulle ni vara?
– En fotbollsplan är perfekt, det jag har sett är Åsa IP.
Han funderar på om det är möjligt att bjuda hit lag för att väcka ett intresse för den marginaliserade idrotten.
– Om Göteborg och Halmstad spelade här skulle folk få se vad det är för något.
Har du testat att komma i kontakt med likasinnade på sociala medier?
– Problemet är att jag inte är aktiv där numera. Därför tänkte jag att jag kan testa tidningen.
Varför fastnade du för sporten?
– Det är den enda sporten jag älskat. Den är väldigt stor i Indien.
I Sverige är sporten liten. Cricketförbundet grundades först 1990 och 2018 fanns det 63 klubbar.
Hur skulle du övertyga någon att börja spela?
– Det är väldigt bra för din koncentrationsförmåga och ditt tålamod. En match kan pågå väldigt länge och man måste hålla fokus. Det kan förbättra ens mänskliga karaktär.
Dubbelt drama – dubbelt silverjubel för Löftadragarna
När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.