NYHETER 2018-11-13 KL. 08:46

Ska järnvägen sänkas?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ska hela järnvägen genom Kungsbacka sänkas ner i ett tråg för att möjliggöra fyra spår i framtiden? Den frågan vill tjänstemännen utreda för att vara beredd på förhandling när nästa nationella infrastrukturplan ska spikas.

 

Just nu pågår en så kallad åtgärdsvalsstudie över stråket Varberg till Göteborg. Hur ska framtidens pendling se ut på järnväg, motorväg och andra trafikleder som 158:an?

Där ingår utredning av motorvägsmotens kapacitet, som Norra Halland tidigare berättat.

En annan viktig fråga är om det ska bli fyra spår från Kungsbacka till Göteborg för att klara både pendling och fjärrtåg.

Men det skulle skapa en ännu kraftigare barriär tvärs igenom stan. Buller skulle öka och mer mark tas in anspråk för spårområdet.

Därför ska i dag tisdag kommunstyrelsens arbetsutskott ta ställning till om man ska dra igång en förstudie om att sänka spårområdet.

Det skulle förutom att minska bullret även frigöra mark och minska risken för transporter med farligt gods.

– Det handlar i första hand om att utreda om det är tekniskt möjligt och vad det skulle kunna kosta. Om fyra spår skulle komma med i den nationella planen är det bra om Kungsbacka är beredd att förhandla. Vi ser ju inte med jätteglädje på fyra spår i ytläge, säger Agneta Nordström, specialist infrastruktur.

– Om vi vill ha en egen lösning kan det handla om att Kungsbacka får vara med och delfinansiera.

Vad skulle ”nersänkt järnväg” kunna innebära?

– Det är ju det vi ska utreda, men jag tänker mig att det handlar om att spåren är sänkta från Hede station och söderut till Resecentrum. Sen kan ju inte spåren plötsligt hoppa upp, så det får ju även bli en bit söder om det. Men det handlar alltså inte om att själva stationshuset måste bort.

Trafikverkets åtgärdsvalsstudie ska vara klar nästa år, för att kunna komma med i den nationella och regionala infrastrukturplaneringen 2022-2033.

Men det finns alltså många om och men innan en eventuell sänkning av spåren skulle kunna bli aktuell.

Kristian Alm

 

 



Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

TV-klipp och nyheter

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

Från lugna Kullavik till Neapel:
FOTBOLL 2025-06-29 KL. 17:45
Premium

Från lugna Kullavik till Neapel: "Det är en galen stad"

Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?
NYHETER 2025-06-29 KL. 12:00
Premium

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?

Ny undersökning har kollat upp populära resmålet

Strandskyddet säkerställs med drönare
NYHETER 2025-06-29 KL. 10:00
Premium

Strandskyddet säkerställs med drönare

Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö

Visning av mytomspunnen herrgård
NYHETER 2025-06-28 KL. 17:45
Premium

Visning av mytomspunnen herrgård